Eklentinizi Yayınlama

Sponge’s resmi plugin / mod deposu olan ‘ Ore <https://ore.spongepowered.org>’_, herkesin Sponge eklentilerini veya Forge modlarını yayınlayabileceği ücretsiz ve açık kaynaklı bir projedir.

Eklentinizi Paketleme

Ore, herhangi bir projenin JAR dosyanızın üst düzeyinde bir mcmod.info tanımlayıcı dosyasıyla paketlenmesini gerektirir. Bu dosya, yükleme işlemini kolaylaştırmak için projenizle ilgili bazı önemli ayrıntıları otomatik olarak çıkarmak için kullanılır. Bu dosya JAR’dan eksikse Cevher eklentinizi reddedecektir. Şanslıyız ki, Sponge API, eklentinizin ana sınıfta oluşturmuş olabileceğiniz @Plugin notunu kullanarak derleme sırasında bu dosyayı sizin için otomatik olarak oluşturan yerleşik bir açıklama işlemcisine sahiptir.

Not

ilk eklentinin oluşturulması ve derlenmesi hakkında daha fazla bilgi için , bkz :doc: ‘ / plugin/plugin-class’

Referans için, burada bir örnek mcmod.info dosya:

[
  {
    "modid": "my-plugin",
    "name": "MyPlugin",
    "version": "1.0.0",
    "description": "My first plugin!",
    "url": "https://spongepowered.org",
    "authorList": [
      "windy",
      "Zidane",
      "gabizou"
    ],
    "requiredMods": [
      "[email protected]",
      "[email protected]",
      "[email protected]"
    ],
    "dependencies": [
      "[email protected]",
      "[email protected]",
      "[email protected]"
    ]
  }
]

Her Ore projesinin en azından``modid``, name and, version alanlarını doldurulması gerekir.

İmzalı Eklenti

Güvenlik kaynaklı sebeplerle Ore, her bir eklenti dosyasının (ZIP ya da JAR), Sponge’a kayıt olduğunuz e-posta adresiyle ilişkilendirilmiş bir açık anahtar için üretilmiş bağımsız bir Pretty Good Privacy (PGP) imzasıyla yüklenmesini gerektirir. Bu dijital imza, yüklenen herhangi bir dosyanın, gerçek hesap sahibi tarafından yüklendiğinden emin olunmasını sağlar.

Not

Bir dijital imza, bir belgeyi onaylar ve zaman damgalarıyla yazdırır. Belge daha sonra herhangi bir şekilde değiştirilirse imzanın doğrulanması başarısız olur. Dijital bir imza, kurcalamaya karşı dirençli olmanın ilave yararı olan elle yazılmış bir imzayla aynı amaca hizmet edebilir. Örneğin, GnuPG kaynak dağıtımı, kullanıcıların kaynak kodu paketlendiğinden beri değiştirilmediğini doğrulayabilmesi için imzalanır.

Eklentinizi imzalamak için, öncelikle GnuPG (GPG) gibi PGP uyumlu bir yazılım indirmelisiniz. GPG tüm popüler platformlar için mevcuttur ve yükleme dosyası `burada<https://www.gnupg.org/download/index.html#sec-1-2>`__ bulunabilir.

GPG’yi yükledikten ve ilk genel anahtarınızı oluşturduktan sonra, anahtarı hesabınıza eklemeniz gerekecektir. Bunu yapmak için, profilinize gidebilir ve avatarınızın yanındaki anahtar simgesini tıklatabilirsiniz.

PGP public key 1

Ardından, anahtarınızı bir metin kutusuna girmeniz istenir. Anahtarı tümüyle girdiğinizden emin olmalısınız yoksa imza başarısız olacaktır.

PGP public key 2

Bitişte, oluşturduğunuz eklentiyi, yüklediğiniz genel anahtarın * özel * anahtarıyla imzalamanız gerekir. Yüklemekte olduğunuz dosyayı imzalamanız yeterlidir: örneğin, eklentinizinz JAR içerdiği bir ZIP yüklüyorsanız, yalnızca ZIP’in imzalanması gerekir. Yüklemek istediğiniz dosyayı imzalamanın en kolay yolu aşağıdaki GPG komutunu kullanmaktır.

gpg --output myplugin-1.0.0.jar.sig --detach-sig myplugin-1.0.0.jar

Not

Gradle veya Maven gibi build manager’ı kullanıyorsanız, yapım eserlerinde oturum açıp sizin için bu zahmetli işlemi otomatikleştirebilen yapı komut dosyasına uygulayabileceğiniz eklentiler vardır. Daha fazla bilgi için lütfen Gradle’ın belgelerine bakın <https://docs.gradle.org/current/userguide/signing_plugin.html> __ veya Maven’ın belgeleri <https://maven.apache.org/plugins/maven- gpg-eklentisi /> `__.

Eklentinizi yükleyin

Eklentinizin JAR dosyası üst düzeydeki bir mcmod.info tanımlayıcı dosyası ile paketlendiğinde ve PGP özel anahtarınızla imzalandığında, eklentiniz yüklenmeye hazır olacaktır! Ore üzerinde bir proje oluşturmak için aktif bir Sponge hesabınızın olması gerekir. Sağ üst köşedeki “Kaydol” düğmesine basmanız, sizi, hesap oluşturmak için uygun sayfaya götürecektir. Halihazırda bir hesabın varsa, Ore’a girmek için sağ üst köşedeki “Giriş” düğmesine basmanız yeterlidir.

Bir defa girildikten sonra, avatarına git ve yukarıda beliren “New” seçeneğini seç yada sadece “C” tuşuna bas.

Yükleme sırasında, oluşturma sihirbazı önce ana yükleme dosyanızı ve daha sonra da ayrılmış imzanızı isteyecektir.

Projenizi Ore’da Ayarlama

Eklentinizi yükledikten sonra, projenizi istediğiniz gibi yapılandırmak için size bazı ayarlar sunulacaktır. Endişelenmeyin, bunların hepsi daha sonra ayarlar panelinde değiştirilebilir. Projenizi oluşturduktan sonra Sponge kullanıcılarını projenizin bir parçası olmaya davet edebilirsiniz. Forumlarda kayıtlı herhangi bir kullanıcı, Ore’a hiç giriş yapmamış olsa bile bir projeye davet edilebilir. Projenizi oluşturduktan sonra, davet ettiğiniz kullanıcılar bir bildirim alır ve davetiyenizi kabul edebilir veya reddedebilir. Proje üyeleri davet kabul edilinceye kadar halka görünmeyeceklerdir.

Şu anda proje üyelerine atayabileceğin üç grup var: ‘Geliştirici’, ‘Editör’ ve ‘Destek’. Projeyi oluşturan kullanıcıya, projeye sınırsız erişime sahip olan ‘Owner’ atanacaktır. İşte her grup projenizde neler yapabileceğine dair hızlı bir özeti.

Sahibi

Bir projenin en fazla bir sahibinin olması, değiştirilemez (şimdiye kadar) ve sadece bir grup diğer üyelere görevler atayabilir.

Geliştiriciler

Geliştiriciler yayın kanalları, sayfalar oluşturabilir / düzenleyebilir ve sürümler oluşturabilir / düzenleyebilir.

Editör

Editörler sayfaları düzenleyebilir.

Destek

Destek, hiçbir şey yapamaz. Yalnızca üyeye projenin bir parçası olduğunu göstermenin bir yoludur.