Wprowadzenie

Ostrzeżenie

This documentation refers to an outdated SpongeAPI version and is no longer actively maintained. While the code examples still work for that API version, the policies, guidelines, and some links may have changed. Please refer to the latest version of the documentation for those.

Czym jest Sponge?

Celem projektu Sponge jest stworzenie platformy programistycznej dla Wtyczek dla Minecraft. Sponge jest tworzony przez globalną społeczność, a jego charakter open-source oznacza, że każdy może się przyłączyć.

Sponge został stworzony po wielu niepowodzeniach inny projektów platform dla wtyczek Minecraft. Staramy się zapobiec popełnionym już błędom.

  • Sponge jest niezwykle otwartym projektem.

  • Sponge jest licencjonowany na licencji MIT - bardzo uprzywilejowaną licencją typu open source.

  • Wydajność jest najważniejszym priorytetem.

Większość pluginów stworzonych z wykorzystaniem API Sponge powinno działać na kilku wersjach Minecraft, bez potrzeby ich aktualizacji. Oznacza to, że we większości przypadków właściciele serwerów nie będą musieli martwić się niekompatybilnością pluginów.

Poza projektem Sponge API mamy dwa inne projekty:

  1. SpongeForge to modyfikacja startowa dla Minecraft Forge, który istnieje w ramach Minecraft Modding Framework popularnego w świecie modyfikacji Minecraft. Brakuje połączenia z cross-version API i właśnie tutaj wchodzi Sponge. Sponge umożliwia właścicielom serwerów dodawać w prosty sposób pluginy, tworząc zarządzanie serwerem jeszcze prostrze.

  2. SpongeVanilla to samodzielne funkcje z SpongeAPI uruchomione na serwerze Minecraft Vanilla. (SpongeVanilla była wcześniej znana jako Granite do momentu połączenia się zespołów realizujących projekt).

Gracze, którzy zdecydowali się na serwer z uruchomionymi SpongeForge lub SpongeVanilla nie muszą instalować żadnych modyfikacji, ani laucherów do gry. Będą mogli grać na serwerze korzystając z oficjalnego klienta gry Minecraft.

SpongeAPI możesz użyć na dowolnej platwormie. Oznacza to, że właściciel serwera może uruchomić wtyczkę Sponge na każdej oficjalnej wersji zawierającej SpongeAPI. Wszystkie wtyczki powinny działać identycznie w obu przypadkach, ze względu na wspólne funkcje zawarte w mixins.

Skąd mogę pobrać Sponge?

Pakiety wersji rozwojowych Beta SpongeForge i SpongeVanilla są dostępne tutaj: Sponge Pobieranie

Kto stoi za projektem Sponge?

Projektowi przewodniczą: blood, gabizou oraz Zidane. Staramy się być bardzo otwartym zespołem, aby upewnić się, że jeden lider nie „trzyma wszystkie klucze”. Niemniej jednak, te trzy osoby odpowiadają za podejmowanie ostatecznych decyzji w celu zapewnienia efektywnego funkcjonowania projektju.

Kompletna lista członków zespołu znajduje się tutaj :doc`Ekipa`.

Nasi deweloperzy są bardzo dobrze obeznani z Java i wielu z nich pracowało w projektach związanych z Minecraft od lat. W rozwoju projektu Sponge bierze udział tak wielu świetnych deweloperów, że wymienienie ich wszystkich tutaj byłoby praktycznie niemożliwe!