(FAQ) Najczęściej Zadawane Pytania

Informacje ogólne

Czym jest Sponge?

Sponge jest wszechstronnym API do Minecrafta Java Edition. Został on utworzony aby wzbogadzić Twoje doświadczenie w Minecraftcie poprzez umożliwianie pluginom dodawaniania funkcjonalności do Minecrafta. Przeczytaj o Sponge więcej tutaj: wprowadzenie oraz o historii Sponge tutaj: historia

Co jest potrzebne do uruchomienia Sponge?

Do uruchomienia Sponge (i Minecraft) potrzebna jest poprawnie działająca wersja Java Runtime Environment. Potrzebujesz też oczywiście komputera do uruchomienia serwera, poza tym nic nie jest wymagane. Więcej informacji o wyborze odpowiedniej wersji Java znajdziesz tutaj: Instalacja Java .

Skąd mogę pobrać Sponge?

Możesz pobrać SpongeForge i SpongeVanilla na naszej stronie pobierania.

Co zawiera Sponge?

Projekt Sponge aktualnie rozwija dwie implementacje, które używają SpongeAPI:

  1. SpongeForge jest główną modyfikajcą (ang. coremod) do Minecraft Forge, który jest znanym modderskim frameworkiem Minecrafta: Java Edition. Forge nie ma dobrego międzywersjowego API i to w to miejsce uderza Sponge. Sponge pozwala właścicielom serwerów na proste dodawanie pluginów, dzęki czemu zarządzanie serwerem jest dużo łatwiejsze. (SpongeForge był formalnie znany jako Sponge, dopóki jego nazwa nie uległa zmianie aby uniknąć niejasności).

  2. SpongeVanilla to samodzielne funkcje z SpongeAPI uruchomione na serwerze Minecraft Vanilla. (SpongeVanilla była wcześniej znana jako Granite do momentu połączenia się zespołów realizujących projekt).

Były też implementacje społeczności, z powodu elastyczności API

  1. LanternServer, open source i kompatybilny serwer Minecraft: Java Edition, który implementuje SpongeAPI. Wcale nie opiera się na kodzie wersji Vanilla, pozwalając na jej konfigurowalność, otwartość i wydajność. Wciąż jest w etapie WIP (Praca w toku) , ich projekt jest dość obiecujący i może pewnego dnia być wyborem serwerów, które nie chcą uruchamiać modów Forge. Więcej informacji można znaleźć na ich stronie internetowej oraz na GitHub.

Skąd mogę pobrać wtyczki do Sponge?

Pluginy możesz znaleźć w naszym oficjalnym repozytorium pluginów, zwanym Ore.

Co się stało z Bukkit-em?

Projekt Bukkit zaprzestał nieoczekiwanie rozwijać API i wtyczki do serwerów. Wkrótce jeden z współtwórców przesłał do Bukkit informacje z DMCA do zaprzestania dalszej dystrybucji CraftBukkit. Takie miał prawo. Pobieranie, kod źródłowy, CraftBukkit i jego pochodne (znane jako Spigot i Cauldron) nie będą już ogólnie dostępne. Jeżeli chcesz znać powód dlaczego miało to wpływ na rozwój Sponge to możesz przeczytać o tym na stronie: Sponge - historia prawdziwa

Czy mogę w Sponge uruchomić Wtyczki z Bukkit-a?

Nie, i włączenie tej możliwości nie jest celem naszych użytkowników. Sponge używa własnego API (SpongeAPI), podczas gdy Bukkit używa Bukkit API. Podczas gdy strony trzecie badały pomysł wdrożenia Bukkit API jako uzupełnienie Sponge, ze względu na różnice w projektach API, żaden z tych projektów nie zakończył się sukcesem. Jeśli uważasz, że brakuje funkcji w Sponge lub nie możesz znaleźć plugina którego potrzebujesz na serwerze, rozważ publikowanie na forum, a ktoś może Ci pomóc.

Właściciele serwerów

Posiadam swój własny serwer! Jak zmiana oprogramowania na Sponge wpłynie na mój serwer?

W przypadku istniejących serwerów Forge, należy pobrać SpongeForge i umieścić je w folderze mods. Następnie można uruchomić serwer jak każdy inny.

Serwery nieoparte na Forge mogą zamiast tego skorzystać ze SpongeVanilla, implementacji nie polegającej na Forge. Znajdują się tutaj poradniki pomagające w migracji z Bukkit’a i/lub z Canary gdzieś na SpongeDocs. Warto wspomnieć, że wiele twórców pluginów ze społeczności Bukkit postanowiło przystosować ich pluginy, aby było możliwe ich użycie na Sponge.

Światy będą mogły zostać przeniesione. Osobistą sprawą twórców pluginów jest stworzenie systemu konwersji, aby dane pluginów nie zostały utracone. Niektórzy twórcy mogą się tego nie podjąć.

W powiązanej notatce nie zapewnimy wsparcia dla pluginów Bukkit na Sponge.

W jaki sposób zmiana w gąbke wpłynie na graczy na moim serwerze?

Przejście na Sponge nie powinno wpłynąć na doświadczenia graczy na Twoim serwerze. Dopóki migracja (jako administrator serwera) będzie przeprowadzona prawidłowo, gracze będą w stanie połączyć się z Twoim serwerem tak jak mogli to zrobić wcześniej. Nie będą musieli doinstalowywać Forge - chyba, że posiadasz jakieś mody, które go wymagają.

Twórcy wtyczek

Co mogę zrobić z Sponge?

Sponge do gry Minecraft dostarcza API do tworzenia Plugin-ów (wtyczek). Oznacza to, że możesz tworzyć nowe treści i nowe tryby gry. Zajrzyj na nasze strony z pluginami, aby rozpocząć szybki start: Tworzenie pluginu

Czego nie mogę zrobić z Sponge? / Ogarniczenia Sponge?

Sponge nie może być używany do tworzenia nowych bloków, tekstur, mobów po stronie klienta lub jakichkolwiek innych treści, które wymagałyby modyfikacji po stronie klienta. SpongeAPI nie będzie obsługiwać wysyłania modów lub wtyczek do klienta ze względów bezpieczeństwa. Możesz jednak korzystać z ForgeAPI dla klientów i tworzyć wtyczki Sponge po stronie serwera. Można nawet korzystać z Sponge po stronie klienta, ale dla kilku zadań nadal wymagane są modyfikacje.

Wcześniej tworzyłem wtyczki do Bukkita! Dlaczego teraz w Sponge nie mogę użyć API z Bukkita?

API Bukkita zawiera kod na licencji GPL. Jest to jeden z większych powodów dla którego Bukkit odszedł we wrześniu 2014 r. my idziemy na przód poprzez używanie licencji MIT, aby uniknąć problemów na które napotkał Bukkit. Chociaż nie możemy uniknąć kontrolowania projektu ze strony firmy Mojang, jako, że ich kod jest zastrzeżony to wierzymy, że Mojang wciąż będzie wspierał społeczność programistów i modderów.

Czy będę mógł uzyskać dostęp do wewnętrznych funkcji serwera w swoich pluginach?

Dostęp do jądra serwera (znane z CraftBukkit jako „NMS” lub „net.minecraft.server”) będziesz mógł uzyskać używając silnika Forge. Pamiętaj jednak, że wchodzenie do jądra serwera może powodować problemy z twoim Plugin’em - to jest jednak twój przywilej.

Zobacz Pluginy zależne do implementacji aby zobaczyć wprowadzenie o korzystaniu z MCP w swoim pluginie.