(FAQ) Najczęściej Zadawane Pytania

Informacje ogólne

Czym jest Sponge?

Sponge is a new versatile Minecraft: Java Edition API. It was made to enrich your Minecraft experience by allowing plugins to add functionality to Minecraft. Read more about Sponge here: Wprowadzenie and about the history of Sponge here: Sponge - historia prawdziwa

Co jest potrzebne do uruchomienia Sponge?

Do uruchomienia Sponge (i Minecraft) potrzebna jest poprawnie działająca wersja Java Runtime Environment. Potrzebujesz też oczywiście komputera do uruchomienia serwera, poza tym nic nie jest wymagane. Więcej informacji o wyborze odpowiedniej wersji Java znajdziesz tutaj: Instalacja Java .

Skąd mogę pobrać Sponge?

Wersje Beta buildów z SpongeForge i SpongeVanilla są już dostępne: Pobierz Sponge

Co zawiera Sponge?

Projekt Sponge aktualnie rozwija dwa wdrożena, które używają SpongeAPI:

  1. SpongeForge, a coremod for Minecraft Forge, which is an existing Minecraft: Java Edition modding framework famous for spurring the Minecraft modding scene. Forge lacks a cross-version API, and this is where Sponge steps in. Sponge allows server owners to deploy Sponge plugins with ease, making server management easier. (SpongeForge was formerly known as Sponge, until it was renamed to avoid confusion).
  2. SpongeVanilla to samodzielne funkcje z SpongeAPI uruchomione na serwerze Minecraft Vanilla. (SpongeVanilla była wcześniej znana jako Granite do momentu połączenia się zespołów realizujących projekt).

Skąd mogę pobrać wtyczki do Sponge?

Wtyczki do Sponge możesz pobrać z naszej oficjalnej bazy wtyczek nazwanej Ore. Tworzenie i rozwój wtyczek już dawno rozpoczęte na GitHub. Tymczasowo wtyczki są dostępne na naszym`Forum o Sponge <https://forums.spongepowered.org/c/plugins/plugin-releases>`_.

Co się stało z Bukkit-em?

Projekt Bukkit zaprzestał nieoczekiwanie rozwijać API i wtyczki do serwerów. Wkrótce jeden z współtwórców przesłał do Bukkit informacje z DMCA do zaprzestania dalszej dystrybucji CraftBukkit. Takie miał prawo. Pobieranie, kod źródłowy, CraftBukkit i jego pochodne (znane jako Spigot i Cauldron) nie będą już ogólnie dostępne. Jeżeli chcesz znać powód dlaczego miało to wpływ na rozwój Sponge to możesz przeczytać o tym na stronie: Sponge - historia prawdziwa

Czy mogę w Sponge uruchomić Wtyczki z Bukkit-a?

Niestety nie, natywnie także nie. Oprogramowanie Sponge używa własnego API (Sponge API), tak jak Bukkit używał Bukkit API. Jednak istnieje możliwość, że osoby trzecie (twórcy, tłumacze, firmy) przebudują wtyczkę z BukkitAPI na SpongeAPI.

Właściciele serwerów

Posiadam swój własny serwer! Jak zmiana oprogramowania na Sponge wpłynie na mój serwer?

W przypadku istniejących serwerów Forge, należy pobrać Sponge i umieścić je w folderze mods. Następnie można uruchomić serwer jak każdy inny.

Serwery nieoparte na Forge mogą zamiast tego skorzystać ze SpongeVanilla, implementacji nie polegającej na Forge. Znajdują się tutaj poradniki pomagające w migracji z Bukkit’a i/lub z Canary gdzieś na SpongeDocs. Warto wspomnieć, że wiele twórców pluginów ze społeczności Bukkit postanowiło przystosować ich pluginy, aby było możliwe ich użycie na Sponge.

Światy będą mogły zostać przeniesione. Osobistą sprawą twórców pluginów jest stworzenie systemu konwersji, aby dane pluginów nie zostały utracone. Niektórzy twórcy mogą się tego nie podjąć.

Pluginy dla Bukkit nie będą wspierane przez Sponge. Jednak możliwe jest wspieranie ich uruchamiania w Sponge przez osoby trzecie.

W jaki sposób zmiana w gąbke wpłynie na graczy na moim serwerze?

Przejście na Sponge nie powinno wpłynąć na doświadczenia graczy na Twoim serwerze. Dopóki migracja (jako administrator serwera) będzie przeprowadzona prawidłowo, gracze będą w stanie połączyć się z Twoim serwerem tak jak mogli to zrobić wcześniej. Nie będą musieli doinstalowywać Forge - chyba, że posiadasz jakieś mody, które go wymagają.

Twórcy wtyczek

Co mogę zrobić z Sponge?

Sponge do gry Minecraft dostarcza API do tworzenia Plugin-ów (wtyczek). Oznacza to, że możesz tworzyć nowe treści i GameMode (tryb gry). Zajrzyj na nasze strony z wtyczkami, aby rozpocząć szybki start: Tworzenie pluginu

Czego nie mogę zrobić z Sponge? / Ogarniczenia Sponge?

Sponge działa jedynie po stronie serwera (back-end), dlatego nie można tworzyć nowych typów bloków, textur, mobów, które są dostępne jedynie po stronie komputera gracza (front-end). Takie modyfikacje potrzebują ingerencji w pliki gry dostępne jedynie na komputerze gracza. Sponge API nie obsługuje wysyłania modów lub wtyczek do klienta ze względu na kwestie bezpieczeństwa. Jednak możesz wykorzystać do tego ForgeAPI, a następnie stworzyć wtyczkę Sponge po stronie serwera. Możliwe jest nawet użyć Spongę po stronie klienta, ale dla kilku zadań modów są jeszcze wymagane.

Wcześniej tworzyłem wtyczki do Bukkita! Dlaczego teraz w Sponge nie mogę użyć API z Bukkita?

API Bukkita zawiera kod na licencji GPL. Jest to jeden z większych powodów dla którego Bukkit odszedł we wrześniu 2014 r. my idziemy na przód poprzez używanie licencji MIT, aby uniknąć problemów na które napotkał Bukkit. Chociaż nie możemy uniknąć kontrolowania projektu ze strony firmy Mojang, jako, że ich kod jest zastrzeżony to wierzymy, że Mojang wciąż będzie wspierał społeczność programistów i modderów.

Czy będę mógł uzyskać dostęp do wewnętrznych funkcji serwera w swoich pluginach?

Dostęp do jądra serwera (znane z CraftBukkit jako „NMS” lub „net.minecraft.server”) będziesz mógł uzyskać używając silnika Forge. Pamiętaj jednak, że wchodzenie do jądra serwera może powodować problemy z twoim Plugin’em - to jest jednak twój przywilej.

Wejdź Pluginy zależne do implementacji, aby przeczytać wprowadzenie o używaniu MCP w Pluginie.